Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TEDARİKÇİ GELİŞTİRME VE VERİMLİLİK
(SUPPLIER DEVELOPMENT AND PRODUCTIVITY )

Yazar : MEHMET FATİH ACAR    
Türü :
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 26
Sayfa : 254-267


Özet
Küreselleşme ile birlikte, şirketler için hem iç performansları hem de tedarikçilerini de kapsayan değer zincir performansı oldukça önem kazanmıştır. Firmaların; düzenli, verimli ve etkin çalışması, tedarikçileri ile olan uyumuna bağlıdır. Tedarikçileri ile koordine olamayan bir organizasyon, her ne kadar kurum içi performansı yüksek olsa bile, değişik operasyonel problemler yaşayabilir. Tedarikçi geliştirme kavramı, bu duruma dikkat çekerek, kurumların daha verimli çalışması adına tedarikçilere önem verilmesi gerektiğine işaret eder. Tedarikçi geliştirme, tedarikçilerin becerilerini geliştirmek için organizasyon ve tedarikçileri arasında uzun vadeli işbirliği çabasıdır. Tedarikçi geliştirme, hem reel sektörde hem de akademik literatürde gün geçtikçe tartışılan bir konudur. Tedarikçilerin öneminin artması sonucu, firmalar kendi performanslarının yanında, tedarikçilerinin performansını da göz önünde bulundurmaya başlamışlardır. Bu araştırmada, konu hakkında genel bir açıklama yapılmış ve literatür taraması ışığında tedarikçi geliştirmenin önemi tartışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Tedarik Zinciri Yönetimi, Tedarikçi Geliştirme

Abstract
With globalization, value chain performance, which includes both internal performances and suppliers, has gained importance for companies. The regular, efficient and effective operation of the companies depends on their compatibility with their suppliers. An organization that cannot coordinate with its suppliers may experience various problems, even though its internal performance is high. The concept of supplier development draws attention to this situation and indicates that organizations should give importance to their suppliers in order to work more efficiently. Supplier development is a long-term collaborative effort between the organization and its suppliers to improve the skills of suppliers. Supplier development is a topic that is being discussed day by day both in the real sector and in the academic literature. As a result of the increasing importance of suppliers, companies have started to consider the performance of their suppliers as well as their own performance. In this study, a general explanation about supplier development is given and the importance of this subject is highlighted by making a literature review.

Keywords
Supply Chain Management, Supplier Development

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Announcements

  Our journal is indexed by Ulakbim Sosyal ve Beşeri Bilimler Veritabanı, Academic Journals Database, Akademia Sosyal Bilimler İndeksi (ASOS), Akademik Dizin, Directory of Open Access Journals (DOAJ), Directory of Research Journals Indexing (DRJI), Genamics Journal Seek, Google Scholar, Index Copernicus,  ISAM İlahiyat Makaleler Veritabanı, Journal Index, Sjournals Index ve Türk Eğitim İndeksi.

   

   

  New issue of Iğdır University Journal of Social Sciences has been published.

   

  For your desires, complaints and suggestions about journal, please contact us from CONTACT link.

   

  Please first join to the journal in order to send manuscript from AUTHOR APPLICATION menü in the left.

  naltrexone works by low dose naltrexone depression naltrexone challenge test


Adres :Iğdır Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü, 76000, IĞDIR
Telefon : Faks :
Eposta :sosbilder@igdir.edu.tr / igdirsosbilder@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri