Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Aristoteles ve Gautama'nın Mantık ve Fizik Anlayışı
(Aristotle and Gautama on Logic and Physics )

Yazar : Subhash Kak   Çeviren  İlyas Altuner
Türü :
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 5
Sayfa : 133-145


Özet
Yunanlılar ve İranlılar tarafından muhafaza edilmiş, karşıt görüşü ortaya koyan eski bir gelenek vardır. Bu görüşe göre İskender, Yunanlılara Hint mantığını getiren aracı kişiydi ve sonraki dönem Yunan geleneğini gün yüzüne çıkaran bu etkinin altındaydı. Bu makalede, bu bulguları yeniden gözden geçiriyor ve Yunanlıların Hint mantığından haberdar olmalarına rağmen, bunun kendi konularının gelişimini esaslı bir yönden etkilediğini varsayacak bir neden olmadığı sonucuna varıyorum. Beş-kısımlı Hint kıyasının Aristoteles’in eserinden daha eski bir buluş olmasının mümkün olduğunu öne sürüyorum. Bu sonuçlar, Hindistan’da mantığın gelişimi için kronolojik yapının keşfedilmesi konusunda bize yardım edebilir.
naltrexone works by naltrexone alcoholism medication naltrexone challenge test


Anahtar Kelimeler
Aristoteles, Gautama, Yunan, Hint, mantık, fizik, kıyas.

Abstract
There is an old tradition preserved by the Greeks and the Persians which presents the opposite view. According to it, Alexander was the interm ediary who brought Indian logic to the Greeks and it was under this influence that the later Greek tradition emerged. In this article, I review the evidence afresh and conclude that although the Greeks may have been aware of Indian logic, there is no reason to suppose that it influenced their own development of the subject in any fundamental way. I argue that the five-part Indian syllogism is likely to have been an earlier invention than Aristotle’s work. These conclusions can assist us in finding the chronological framework for the development of logic within India.

Keywords
Aristotle, Gautama, Greek, Indian, logic, physics, syllogism.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Announcements

  Our journal is indexed by Ulakbim Sosyal ve Beşeri Bilimler Veritabanı, Academic Journals Database, Akademia Sosyal Bilimler İndeksi (ASOS), Akademik Dizin, Directory of Open Access Journals (DOAJ), Directory of Research Journals Indexing (DRJI), Genamics Journal Seek, Google Scholar, Index Copernicus,  ISAM İlahiyat Makaleler Veritabanı, Journal Index, Sjournals Index ve Türk Eğitim İndeksi.

   

   

  New issue of Iğdır University Journal of Social Sciences has been published.

   

  For your desires, complaints and suggestions about journal, please contact us from CONTACT link.

   

  Please first join to the journal in order to send manuscript from AUTHOR APPLICATION menü in the left.

  naltrexone works by low dose naltrexone depression naltrexone challenge test


Adres :Iğdır Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü, 76000, IĞDIR
Telefon :+90 476 2261314 Faks :+90 476 2261139
Eposta :sosbilder@igdir.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri