Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Kripto Para Birimlerinin Parlak Geleceği
(The Sparkling Future of Crypto Currencies )

Yazar : Murat Kesebir  & Bülent Günceler  
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 17
Sayfa : 605-625


Özet
Son yıllarda karşımıza çıkan kripto para kavramı, herkes için yeni bir alternatif değişim aracı olmaktadır. Paranın elden ele değişim aracı olarak varlığını sürdürdüğü klasik anlayıştan farklı olarak, karşımıza çıkan bu dijital ekonomi, insanların ilgisini hızla çekmeye başlamıştır. Tabi ki bu yeni yapının birçok riskleri de olmakla birlikte, kripto paraların son zamanlarda kazandığı yüksek getiriler, yeni yatırım ürünleri arayışında olan yatırımcıları, kripto paraya yönlendirmekte ve böylece daha yüksek bir getiri elde etme hedeflerine itmektedir. Ülkeler henüz bu dijital para birimleri ile ilgili etkin bir düzenlemeye gitmemiştir. Ancak bazı Asya ülkelerinde (Güney Kore, Tayland, Vietnam ve Filipinler) dört büyük borsa şirketi açılmıştır. Sadece bu ülkeler değil dünya genelinde buna olan ilgi gittikçe artmaktadır. Dünyada birçok işlemin dolar üzerinden gerçekleştiği düşünüldüğünde temel amaç, daha güvenli bir işlem yapmak ve kazanç elde etmek mümkün mü? Arayışları ile daha da ilgi kazanmıştır. Araştırmamızda, kripto para birimi ifade edilerek, bunun alt başlıkları incelenecektir. Ayrıca kripto paranın geleceğine yönelik beklentilere ilişkin görüşler de paylaşılarak, bundan sonraki süreçte bu paraların ne boyutta gelişebileceği ve neler yapılabileceği ifade edilecektir. Diğer bir deyişle kripto paranın finansal sistemde alternatif bir para birimi olup olamayacağı tartışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Kripto para, bitcoin, blockchain, ekonomi.

Abstract
The concept of crypto money, which has been confronted in recent years, has become a new alternative means of exchange for all. Unlike the classical understanding of money as a means of exchange, the digital economy has begun to attract people's interest. Of course, with the many risks of this new build, the high returns earned by crypto lenders in recent times have led investors seeking new investment products to target crypto money and thus drive higher returns. Countries have yet to go through an effective arrangement with respect to these digital currencies. However, in some Asian countries (South Korea, Thailand, Vietnam and the Philippines) four major stock exchange companies were opened. There is a growing interest in this not only in these countries but globally. When you think that many transactions in the world are realized in dollars, is it possible to make a safer transaction and gain more profit? It has become even more interesting with its quest. In our research, the subtitles will be examined by expressing the cryptocurrency. In addition, opinions about the future of crypto money will be shared, and in the future, it will be expressed in what dimension this money can develop and what can be done. In other words, it will be argued that the crypto money cannot be an alternative currency in the financial system.

Keywords
Cryptocurrency, bitcoin, blockchain, economy.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Announcements

  Our journal is indexed by Ulakbim Sosyal ve Beşeri Bilimler Veritabanı, Academic Journals Database, Akademia Sosyal Bilimler İndeksi (ASOS), Akademik Dizin, Directory of Open Access Journals (DOAJ), Directory of Research Journals Indexing (DRJI), Genamics Journal Seek, Google Scholar, Index Copernicus,  ISAM İlahiyat Makaleler Veritabanı, Journal Index, Sjournals Index ve Türk Eğitim İndeksi.

   

   

  New issue of Iğdır University Journal of Social Sciences has been published.

   

  For your desires, complaints and suggestions about journal, please contact us from CONTACT link.

   

  Please first join to the journal in order to send manuscript from AUTHOR APPLICATION menü in the left.

  naltrexone works by low dose naltrexone depression naltrexone challenge test


Adres :Iğdır Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü, 76000, IĞDIR
Telefon :+90 476 2261314 Faks :+90 476 2261139
Eposta :sosbilder@igdir.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri