Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ASEAN ve Türkiye İlişkilerine Bir Bakış: Güneydoğu Asya'nın Yükselen Birliği Olarak ASEAN
(A Review to Asean and Turkey Relations: Asean as Southeast Asia's Raising Union )

Yazar : Süleyman Temiz  & Erdal Taha Aydoğdu  
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 19
Sayfa : 563-586


Özet
Güneydoğu Asya’da, öncüllerine nispeten devamlılık sağlayabilen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN), her geçen gün daha da ciddi adımlar atmış ve bölgesel, aynı zamanda küresel anlamda büyük ekonomilerin dikkatini çekecek noktaya çok erken tarihlerde ulaşmış bir bölgesel güçtür. Temel olarak ekonomik bir birlik olarak ortaya çıkan ASEAN zaman içerisinde bu gücünü siyasi bir güce de çevirebilmeyi başarmış ve bu konuda adımlar atmıştır. Türkiye açısından coğrafi olarak son derece uzak olan bu bölgeye, dünya ekonomilerinin ilgisi, birliğin erken dönemlerinden itibaren artmasına karşın, gerek ekonomik ve gerekse siyasi krizlerin ve çalkantıların pençesinden bir türlü kurtulamayan Türkiye'nin dış politika yüzünü Avrupa Birliğinden çevirememesi, güneydoğu Asya’ya da yeterince önem verememesine sebep olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'nin güneydoğu Asya ile olan ilişkileri değerlendirilmiş ve Türkiye'nin tamamen kaçırmadığı ancak güçlü bağlar için çok geç kaldığı ASEAN ile ilişkilerine değinilecektir.

Anahtar Kelimeler
ASEAN, Türkiye, Güneydoğu Asya, uluslar, birlik.

Abstract
In Southeast Asia, the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), which has been able to maintain continuity according to its predecessors, is taking ever more serious steps. It is a regional power that has reached the point where it attracts the attention of the powerful economies in the region and at the same time at the global level. Initially, ASEAN, which has emerged as an economic union, has succeeded in turning this power into political power and took the necessary steps in this regard. For Turkey, this region is an area that is extremely distant geographically. On the contrary, Turkey could not get rid of from the turmoil of the economic and political crisis, to turn its political view to Southeast Asia and in reaction to this, Turkey's national perception of foreign policy could not turn its head from the west. Turkey, as a natural consequence of it, did not give enough attention to Southeast Asia. In this study, Turkey, which has been too late to develop strong ties, relations with Southeast Asia, was evaluated in the framework of ASEAN association.

Keywords
ASEAN, Turkey, Southeast Asia, nations, union.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Announcements

  Our journal is indexed by Ulakbim Sosyal ve Beşeri Bilimler Veritabanı, Academic Journals Database, Akademia Sosyal Bilimler İndeksi (ASOS), Akademik Dizin, Directory of Open Access Journals (DOAJ), Directory of Research Journals Indexing (DRJI), Genamics Journal Seek, Google Scholar, Index Copernicus,  ISAM İlahiyat Makaleler Veritabanı, Journal Index, Sjournals Index ve Türk Eğitim İndeksi.

   

   

  New issue of Iğdır University Journal of Social Sciences has been published.

   

  For your desires, complaints and suggestions about journal, please contact us from CONTACT link.

   

  Please first join to the journal in order to send manuscript from AUTHOR APPLICATION menü in the left.

  naltrexone works by low dose naltrexone depression naltrexone challenge test


Adres :Iğdır Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü, 76000, IĞDIR
Telefon :+90 476 2261314 Faks :+90 476 2261139
Eposta :sosbilder@igdir.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri