Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Fenike Dini ve Çocuk Kurbanları
(Phoenician Religion and Child Sacrifices )

Yazar : Mustafa Karageçi    
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 20
Sayfa : 205-237


Özet
Akdeniz’in en eski halklarından biri olan Fenikeliler ve Fenike topraklarının zenginliği hakkında birçok kitabeden bilgiler edinmekteyiz. Eski Dünya’nın Mısır, Assur ve diğer pek çok güçleri bu topraklar üzerinde egemenlik kurmak amacıyla birçok mücadeleler vermişlerdir. Gerek günümüzde, gerek eski dünyada Fenikeliler, cesur tüccarlar ve yetenekli denizciler olarak bilinmektedir. Fenike çocuk kurbanlarına bazı itirazlar olsa da, antik yazarlar ve kitabeler bize Fenike toplumunda çocuk kurbanlarından bahsetmektedir. Arkeolojik kazı sonuçları da bize Fenikelilerin çocuk kurbanları yaptıklarını göstermektedir. Bu makalemizde Fenike dini ve çocuk kurbanlarını inceleyeceğiz.

Anahtar Kelimeler
Fenike, Mısır, Assur, din, çocuk kurbanları, arkeoloji.

Abstract
Phoenicians are one of the oldest nations of Mediterranean and many inscriptions mention this lands riches. The great powers of the ancient world such as Egyptians, Assyrians, and many others have struggled with each other for these lands. Whether today or ancient times, Phoenicians are known as eager traders and talented sailors. While there are some objections about Phoenician child sacrifices, ancient writers and inscriptions tell us about those sacrifices. Archaeological evidence shows us that they did sacrifice. In this research, we analyze the Phoenician religion and child sacrifices.

Keywords
Phoenicia, Egypt, Assyria, religion, child sacrifice, archeology.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Announcements

  Our journal is indexed by Ulakbim Sosyal ve Beşeri Bilimler Veritabanı, Academic Journals Database, Akademia Sosyal Bilimler İndeksi (ASOS), Akademik Dizin, Directory of Open Access Journals (DOAJ), Directory of Research Journals Indexing (DRJI), Genamics Journal Seek, Google Scholar, Index Copernicus,  ISAM İlahiyat Makaleler Veritabanı, Journal Index, Sjournals Index ve Türk Eğitim İndeksi.

   

   

  New issue of Iğdır University Journal of Social Sciences has been published.

   

  For your desires, complaints and suggestions about journal, please contact us from CONTACT link.

   

  Please first join to the journal in order to send manuscript from AUTHOR APPLICATION menü in the left.

  naltrexone works by low dose naltrexone depression naltrexone challenge test


Adres :Iğdır Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü, 76000, IĞDIR
Telefon :+90 476 2261314 Faks :+90 476 2261139
Eposta :sosbilder@igdir.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri