Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Cumhuriyet'in İlk Dönemlerinde Gagavuzların Türkiye'ye Göç Ettirilmesine İlişkin Çabalar
(Efforts during the Early Republican Era for the Migration of Gagauzs to Turkey )

Yazar : Ömer Bedir    
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 20
Sayfa : 239-252


Özet
Türkçe konuşan ve Hristiyan Ortodoks inancına mensup olan Gagavuzlar özellikle Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde Bulgaristan ve Romanya'da görev yapan Türk diplomatların yakın ilgisine mazhar olmuşlardır. Türk diplomatlar arasında Gagavuzlara en fazla alaka gösteren kişi Bükreş Elçisi Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur. 1923-1940 arasında Türkiye-Romanya ikili ilişkilerinde en önemli konulardan birini Romanya'daki Türklerin Anadolu'ya göç etmesi teşkil etmiştir. Düzensiz bir şekilde gerçekleşen ve Türklerin mağduriyetine sebebiyet veren göç meselesi konusunda Türkiye ve Romanya arasında 1936 yılında Hamdullah Suphi Bey'in elçiliği döneminde bir göç anlaşması akdedilmiştir. Türkçe konuşan Gagavuzların da Türkiye'ye göç ettirilmesi ve bu göç anlaşmasına dahil edilmesi gündeme gelmişse de bu durum gerçekleşmemiştir.

Anahtar Kelimeler
Gagavuz, Göç Anlaşması, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Hristiyan.

Abstract
Turkish speaking Gagauz people who belong to the Orthodox Christian belief have attracted the attention of the Turkish diplomats serving in Romania and Bulgaria during the early republican era. Among the Turkish diplomats, ambassador Hamdullah Suphi Tanrıöven is the one who has shown particular interest to the Gagauz people. During the 1923-1940 period, one of the main issues between Turkey and Romania was the migration of Muslim-Turks from Romania to Turkey. The irregular migration of Turks was causing moral and material damages to the Turks in Romania. In order to solve these problems, a migration agreement was signed in 1936 between Turkey and Romania during the ambassadorship of Hamdullah Suphi. Although the migration of the Orthodox Gagauz people to Turkey and their inclusion to the afore-mentioned agreement have been discussed, this was not implemented.

Keywords
Gagauz, Migration Agreement, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Christian.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Announcements

  Our journal is indexed by Ulakbim Sosyal ve Beşeri Bilimler Veritabanı, Academic Journals Database, Akademia Sosyal Bilimler İndeksi (ASOS), Akademik Dizin, Directory of Open Access Journals (DOAJ), Directory of Research Journals Indexing (DRJI), Genamics Journal Seek, Google Scholar, Index Copernicus,  ISAM İlahiyat Makaleler Veritabanı, Journal Index, Sjournals Index ve Türk Eğitim İndeksi.

   

   

  New issue of Iğdır University Journal of Social Sciences has been published.

   

  For your desires, complaints and suggestions about journal, please contact us from CONTACT link.

   

  Please first join to the journal in order to send manuscript from AUTHOR APPLICATION menü in the left.

  naltrexone works by low dose naltrexone depression naltrexone challenge test


Adres :Iğdır Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü, 76000, IĞDIR
Telefon :+90 476 2261314 Faks :+90 476 2261139
Eposta :sosbilder@igdir.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri